ONUKA – музичний проект, засновниками якого в грудні 2013 року стали вокалістка Наталія Жижченко (“Tomato Jaws”, “KOOQLA”) та лідер гурту “The Maneken” Євген Філатов. Сьогодні ONUKA – один з найуспішніших українських гуртів. Колектив грає в стилі, що поєднує фолк та електронну музику. Пісні ONUKA виконує англійською та українською мовами.

Ната Жижченко до своєї участі в проекті ONUKA разом зі своїм старшим братом Олександром Жижченком була учасницею проекту “Tomato Jaws”, що записував електронну музику з 2002 року. До 2010 року колектив записав п’ять студійних альбомів, але грав доволі нішеву музику, тож не був відомий широкому загалу слухачів. Тому після знайомства з Філатовим та декількох спільних робіт в The Maneken Ната вирішила покинути Tomato Jaws і взяти участь у створенні нового проекту. Назва ONUKA стала своєрідною подякою покійному дідусеві вокалістки – відомому українському майстру по виготовленню музичних інструментів Олександру Шльончику, серед робіт якого – відреставрована кобза Шевченка. Саме він навчив Нату грати на сопілці, яка досі є одним з основних та улюблених її інструментів.

Проект ONUKA було представлено публіці на концерті The Maneken в червні 2014 року. До складу гурту ввійшли Євген Йовенко (бандура), Марія Сорокіна (ударні), Дарина Серт (клавішні), а на великих концертах гурту виступають також музиканти з духовими інструментами. Успіх ONUKA розпочався ще до їх сценічного дебюту – в травні 2014 року вийшов міні-альбом Look, до якого увійшло чотири композиції та один ремікс. Альбом одразу ж посів перше місце в чарті, а про ONUKA почали говорити преса і критики. Серед пісень, що ввійшли до платівки - хіт гурту “Misto”, всі решту пісні в альбомі – англомовні. Продюсував вихід альбому Євген Філатов.

Швидкий успіх дозволив ONUKA вже в жовтні випустити продовження – цього разу повнометражний дебютний альбом “ONUKA”. До нього увійшло десять треків, два з яких – українською. Альбом відразу ж став хітом на iTunes, випередивши навіть “Океан Ельзи”. За гуртом закріпилась його “візитівка” – поєднання українських етнічних мотивів та народних інструментів (на деяких із них грає сама Ната Жижченко) із новітньою електронною музикою. З того моменту ONUKA – один з найуспішніших проектів української сцени. Альбом отримав похвалу критиків і визнання публіки, а гурт став учасником більшості великих фестивалів. “Загалом, платівка вийшла мінімалістичною та аскетичною. Без зайвих літер та зайвих нот”, - поділилася своїми враженнями від роботи вокалістка проекту. Презентація нового матеріалу відбулася в листопаді 2014 року в Києві. Пізніше Ната також неодноразово зізнавалася, що її саму ошоломило те, як музична філософія ONUKA, яка задумувалась, як нішева, стала цікавою настільки широкій аудиторії.

Того ж 2014 року, невдовзі після виходу першого альбому, ONUKA презентувала на американському лейблі сингл “Zavtra”. Успіх дебюту групи було відзначено рейтингом на ресурсі Cultprostir, а на початку 2015 року конкурс Yuna-2015 визнав ONUKA “відкриттям року”. Ще одним здобутком стала перемога у відборі серед українських виконавців для участі у легендарному угорському фестивалі Sziget. Також на початку 2015 колектив випустив відеороботу на пісню “Time”, а невдовзі – і на знамените “Misto”.

В 2015 році ONUKA, все ще в центрі уваги, провела потужне фестивальне літо, апогеєм якого став виступ на Sziget у серпні. Тоді ж в одному з інтерв’ю Ната Жижченко зізналась, що мріє виступити на музичному фестивалі в Японії, і що саме фестивальний формат виступів їй найближчий. Всід за “ДахаБраха”, ONUKA стала одним з небагатьох колективів, яким вдається представляти Україну на міжнародній музичній сцені.

Початок 2016 року ознаменувався виходом нового релізу ONUKA – міні-альбому “Vidlik”, присвяченого трагедії на ЧАЕС. Презентація альбому була приурочена до річниці аварії. Жижченко зізналась, що Чорнобильська катастрофа має для неї особливе значення, адже її батько був одним з учасників ліквідації наслідків аварії. Пісня “1986” присвячена саме цим трагічним подіям. Крізь музику можна почути своєрідний природній ембієнт і запис розмови диспетчерів ЧАЕС. Окрім того, до релізу ввійшло ще три композиції – серед них і пісня “Svitanok”, презентована музикантами раніше. Автором її тексту є художник стрит-арту Єжи Коноп’є. В записі міні-релізу також брав участь симфонічний оркестр “Brevis”, а окрім звичних для проекту народних інструментів, в звучанні нових пісень присутні цимбали, ліра і бугай. Незабаром також стало відомо, що музика ONUKA стане саундтреком до фільму телеканалу “1+1” про зону відчуження. Щодо центральної пісні – “Vidlik” – то на неї було відзнято відеокліп, так само своєрідний, як і пісня, який Жижченко назвала “естетичним маніфестом, викликом самим собі та слухачам”. Восени 2016 року, після спільного виступу на Polyana Fest з легендарною world music-групою Deep Forest, учасники якої захоплено відгукнулися про проект ONUKA в соцмережах, гурт випустив ремікс на одну з пісень культових французів.

Зараз вокалістка ONUKA, одружена зі своїм продюсером та співавтором проекту Євгеном Філатовим, працює над новим матеріалом, яким скоро потішить свою численну армію шанувальників. Також Ната нещодавно відзняла спільний відеокліп із оркестром НАОНІ – і вже вирушила в концертний тур зі новою програмою, де її вокал супроводжується класичною музикою. Їхній грудневий концерт було визнано найкращим українським музичним шоу 2016 року.

Про себе Ната Жижченко каже:
“...є поняття музикант, є поняття митець і є поняття співачка. Я в першу чергу митець, потім вже музикант ... І найцікавіше для мене зараз бути саме митцем.”