6 наукових доказів того, що музика корисна для здоров'я

03 червня 2017 2137
(1 Vote)
  • Comments:DISQUS_COMMENTS
6 наукових доказів того, що музика корисна для здоров'я Copyright: 6 наукових доказів того, що музика корисна для здоров'я

Музика - дивовижний вид мистецтва. Жоден інший спосіб передачі інформації не зміг подолати всі можливі бар'єри: мовної, вікової, національний ... Але чи все ми знаємо про неї?

Сучасні вчені вважають, що музика - це не просто мистецтво, адже вона впливає не тільки на нашу свідомість, а й на наше тіло. Нейробіолог, музикант і письменник Деніел Левітін (Daniel Levitin) в своїй книзі This Is Your Brain on Music розповів, чому важливо вивчати і розуміти музику:

Чим краще ми розуміємо цей вид мистецтва, тим краще ми розуміємо себе: власні мотиви, страхи, бажання, спогади і навіть поведінку.

Музика робить людину розумнішою

Музика активізує найрізноманітніші відділи головного мозку, ми запам'ятовуємо тексти і мотиви. Точно відомо, що різні мелодії і ритми викликають різні емоції. Більш того, музика дозволяє відновлювати функції мозку при черепно-мозкових травмах.

На музикантів, особливо тих, хто почав грати ще в дитинстві, музика впливає ще сильніше. Так, одне з досліджень на цю тему, показало, що вивчення музики сприяє сталому розвитку невербального мислення. В інтерв'ю виданню News in Health невропатолог медичної школи Гарварда Готфрід Шлауг (Gottfried Schlaug) стверджує, що нервова система музикантів відрізняється від нервової системи людей, не пов'язаних з музикою. Мозок музиканта має великий числом зв'язків між півкулями.

При cтворенні музики активізуються різні відділи головного мозку, включаючи зоровий, слуховий і моторний. Тому написання мелодій може стати одним із способів лікування нервових розладів.
Готфрід Шлауг

Примітка: я не сумніваюся, що прослуховування музики в жанрі math metal під час підготовки до іспитів з вищої математики приносить користь. Кому-то в цих випадках допомагає авангардний або атмосферне black metal.

Сумна музика піднімає настрій

А ось дослідження, опубліковане в журналі Frontiers in Psychology, показало, що сумна музика діє на людину не так, як передбачалося. Вчені з'ясували, що такі треки викликають два типи емоцій: розпізнаються і відчувають. Хоча музика і сприймалася піддослідними як трагічна, при її прослуховуванні вони не впадали в депресію. Насправді люди відчували широкий спектр емоцій, тут знайшлося місце навіть романтичним і досить радісним почуттям.

Музика лікує

У роботі «Вплив музики на людське тіло і розум» (The Effect of Music on the Human Body and Mind) Дон Кент (Dawn Kent) наводить цікаві факти про вплив музики на фізичний стан людини. Так, Платон пропонував використовувати музику для лікування тривожності, а Аристотель вважав цей вид мистецтва інструментом для позбавлення від нестабільного емоційного фону.

Музика робить помітний фізіологічну дію на багато біологічні процеси. Вона зменшує наслідки втоми, змінює пульс, вирівнює дихання, стабілізує тиск плюс надає псіхогальваніческій ефект.
Дон Кент

Цікава робота Мішеля Лефевра (Michelle Lefevre) «Граючи зі звуком: використання музики в терапевтичних цілях при прямій взаємодії з дітьми» (Playing With Sound: The Therapeutic Use of Music in Direct Work With Children), опублікована в 2004 році. Згідно з дослідженнями Лефевра, високочастотні звуки можуть викликати паніку і збільшити тривожність.

Існує навіть так званий ефект Моцарта: прослуховування Сонати для двох фортепіано ре мажор (K. 448) викликає у деяких хворих ознаки епілептичних припадків. Причому навіть у тих, хто перебуває в комі.

Музика здатна регулювати відносини

А ось згідно зі спостереженнями клінічного психолога і сімейного консультанта Кертіса Левана (Curtis Levang), музика може підвищити лібідо. Уролог Й. Марк Хон (Y. Mark Hong), наприклад, вважає, що музика і секс схожі: і те й інше викликає сильні емоційні відгуки. За допомогою музики можна підняти рівень серотоніну в крові і поправити здоров'я при деяких видах захворювань.

Музика допоможе і на побаченні: згідно з французьким дослідженню, самотні жінки, які слухали романтичні композиції, набагато охочіше давали свій номер телефону на відміну від тих, хто слухав щось нейтральне.

Музика допомагає при фізичних навантаженнях

Музика підвищує витривалість і допомагає ефективніше витрачати ресурси при фізичних навантаженнях. Так, дослідження «Займемося спортом: психологія музики для ефективних тренувань» (Let's Get Physical: The Psychology of Effective Workout Music) показує, що поїздка на велосипеді під музику дозволяє витрачати на 7% менше кисню, ніж без неї.

Частота ударів в хвилину (BPM) в пісні надає мотиваційний ефект, правда, до певної межі. Стеля становить 145 ударів в хвилину, більш швидкі мелодії вже не здатні мотивувати. В окремих випадках швидкість слів пісні починає витісняти мелодію: саме тому багато хто воліє працювати під музичний супровід з ритмічними текстами, хіп-хоп наприклад.

Співати в душі корисно

Це підтверджує доктор Джері Саліман (Jerry Saliman). За його словами, співати вголос корисно для здоров'я, особливо це стосується старшого покоління. Спів здатне поліпшити роботу мозку літніх людей, які страждають від афазії (повної або часткової втрати мови) або хвороби Паркінсона. Крім того, багато людей похилого віку живуть одні і в силу хронічних недуг, наприклад артриту, ведуть малорухливий спосіб життя. Прості і доступні розваги позитивно позначаться на їх самопочутті. Крім того, спів покращує роботу дихальної системи і здатне зменшувати задишку.

Знайти для себе музику ви зможете тут

Додаткова інформація