31781260471_ab060dcabd_k Чому ми співаємо різдвяні колядки? — UA MUSIC | Енциклопедія української музики

Чому ми співаємо різдвяні колядки?

31781260471_ab060dcabd_k Чому ми співаємо різдвяні колядки? — UA MUSIC | Енциклопедія української музики

Джерело: Пісенник

Як виникла коляда?

Значення слова коляда змінювалося протягом століть. Слово походить від латинського слова calendae, що означає "перший день місяця". Аналізуючи це значення, ми не знаходимо жодного зв’язку між колядою та Різдвом, бо коляда колись була пов’язана лише з початком нового року, а не релігійним святом. Перше значення слова коляда — це просто новорічна пісня, якою супроводжували побажання, висловлені одне одному з нагоди нового року.

Вважається, що автором першої колядки був святий Франциск Асізький. Він також започаткував традицію встановлення шопки на Різдво. Європейські звичаї різдвяно-новорічних свят надзвичайно різноманітні, але багато країн об’єднує традиція колядування.

Чи не найбагатша колядкова традиція – у слов’янських народів, зокрема, в українців та поляків. Чимало польських та українських колядок мають схожі слова та мелодію. 

Первісно колядки і щедрівки супроводжували дохристиянський обряд відзначення «повороту Сонця на весну», силою слова та музики мали прикликати щедрий врожай у новому році, бажали добробуту господареві, звеличали його родину.

Одна з таких щедрівок – це популярний в Україні та за її межами, завдяки музичній обробці Миколи Леонтовича, «Щедрик» (відомий у світі під назвою  «Carol of the Bells»).

Із XVII століття церква почала впроваджувати у богослужіння духовні пісні, зокрема різдвяні колядки. Їх складали та поширювали через рукописи священики, церковні півчі, дяки. Першим і найвагомішим українським друкованим збірником духовних пісень із нотами став «Богогласник» (1790), який видали в Почаєві. Із понад 200 пісень «Богогласника» 24 – це різдвяні колядки. Деякі з них збереглись і дотепер: «Нова радість стала», «Небо і земля нині торжествують», «Дивная новина».

Ці колядки, попри їхнє «штучне» походження, органічно влилися в життя українців. З часом народ призабув стародавні світські колядки. Можна сказати, що їх витіснили більш сучасні церковні колядки. 

Українські колядки — чому співаємо в цей особливий час?

Щоб зрозуміти, чому ми співаємо різдвяні колядки, треба відповісти на питання, що вони насправді означають для нас.Звичайно, це один із різдвяних звичаїв, традиція, яка передавалась від поколінь. Завдяки колядкам різдвяні свята наповнюються атмосферою магії та радості, для багатьох людей Різдво асоціюється саме з колядками. Спільна коляда зближує і об’єднує нас з іншими людьми. Але не варто забувати, що основна мета колядок —  прославляти Ісуса Христа. Адже Різдво це найважливіша для всього християнського світу подія — народження Ісуса Христа. Колядки оспівують цю надзвичайну подію. Колядуючи, ми висловлюємо свою вдячність і радість від того, що сталося понад 2000 років тому.

Чому ми співаємо різдвяні колядки? Адже релігійні пісні не супроводжують наше повсякденне життя протягом цілого року. Це пов’язано з винятковим значенням Різдва у нашому житті і атмосферою, яка його супроводжує. Це свято, можливо, дещо комерціалізоване сьогодні, але незважаючи на це, неповторне і особливе. Співаймо і граймо різдвяних колядок і щедрівок, щоб зберегти одну з найдавніших і найпрекрасніших народних традицій.