Чому це слухають? Прийоми популярної музики

15424
uamusic Чому це слухають? Прийоми популярної музики — UA MUSIC | Енциклопедія української музики

Вам здається, що пісня яка мелодійна та легко запам'ятовується - це результат везіння та таланту? Все далеко не так просто: індустрія поп-музики - зовсім не метафора. Над майбутнім успіхом треку працює безліч фахівців за перевіреними та чіткими канонами. Про те, які хитрощі використовує поп-музика, щоб отримати 100-відсотковий хіт - піде у матеріалі.

Джерело: concepture.club Автор: Олексій Кардаш

Сьогодні поп-музика володіє найбільшою аудиторією в світі. Вона всюди - в інтернеті, на телебаченні, на радіо, в торгових центрах, в проїжджаючих повз машинах. Звичайно, пальму першості тут утримує англомовна музика, яка знаходить слухачів по всьому світу, хоча є і помітні винятки. Для ясності варто відзначити, що поп-музика - це окремий жанр, що виник в 1950-х роках і вийшов з рок-н-рола, тоді як популярна музика - загальна назва для будь-якої музики, яка користується великою популярністю.

У чому ж полягає секрет пісень, які западають в пам'ять, заповнюють плейлисти звичайних слухачів і медіа-простір в цілому? Чи полягає заковика лише у «вибуховому ефекті» мелодії, яка легко та швидко запам'ятовується або ж є й інші чинники? У цьому матеріалі виділимо ряд «хитрощів», завдяки яким сучасні поп-виконавці та їх пісні завойовують величезну аудиторію.

Прийом №1. На мета-репіті

Безумовно, ключовою складовою успіху для поп-пісні - є безпосередньо звучання. Сюди входять послідовність акордів, ритм, мелодійність і структура пісень. Головний трюк, який з успіхом використовується в поп-музиці останніх десятиліть - повторюваність, причому стосується це всіх згаданих аспектів.

Як з шармом розповідає в одному зі своїх відео YouTube-просвітитель в області музики Рік Беато, величезна кількість сучасних поп-хітів засновані на тому чи іншому поєднанні всього чотирьох ступенів акордів - I, IV, V, vi. Для прикладу, з всесвітньо відомих треків до таких належать «Baby» Джастін Бібера, «If I Were A Boy» Бейонсе, «Poker Face» Леді Гаги, але також «Let It Be» Бітлз, «With Or Without You» U2, « No Woman No Cry »Боба Марлі - список можна продовжувати.

Правда, серед сучасних поп-виконавців написані за таким шаблоном пісні куди більш поширені, ніж це було раніше. Як стверджує той же Беато, причина такої одноманітності не у відсутності винахідливості артистів, менеджерів та продюсерів, а в консервативності керівників лейблів, з чиєї подачі синглами і, відповідно, хітами стають пісні, викувані по перевіреним лекалам.

Що ж такого магнетичного в цих чотирьох акордах? Крім того, що вони свідомо знайомі і приємні, в різних комбінаціях кожен з них добре гармонує один з одним, через що легко винаходити все нові і нові мелодії, які легко запам'ятовуються. І мета тут не шукати варіативність, а лише трішки підправити вже працюючу схему. При цьому пісні зазвичай витримані в мажорній тональності, вселяючи безтурботність і радість.

Повторюваність - або ж обмежена варіативність - проглядається також в ритміці і структурі популярних пісень. Так, енергетику музики багато в чому визначає темп. У популярній музиці в більшості випадків він варіюється від 90 до 140 bpm. Причому, існує і середньостатистичний показник в 120 bpm, який не змінюється ще з 1960-х.
Чому 120? У стані спокою у здорової людини частота серцебиття - 60-100 ударів в хвилину. Під час фізичної активності (але не надто напруженою) биття частішає якраз до 120 ударів - це серцебиття легкого, але енергійного танцю. Темп в 120 bpm налаштовує на певне сприйняття музики - залучає, але не перевантажує.

Підкріплюється це і найбільш звичним розміром такту в 4/4. Усередині нього використовується обмежений набір простих ритмів, покликаних, як правило, підкреслити темп пісні - наприклад, «пряма бочка», коли удар в бочку (kick, або великий барабан, якщо по-старомодному) припадає на кожну частку, на кожну ¼. Напевно, простіше ритму і не придумаєш. Показово, що «пряма бочка» вкрай поширена і вважається класичним ритмом для популярної музики.

Можна сказати, що поп-музика в певній мірі будується на варіаціях «прямої бочки», так як вона уникає прийомів, які можуть порушити легко сприймаючу пульсацію. У сукупності це призводить до того, що ритміка в популярній музиці заточена під те, щоб слухач мимоволі притупував і хитав головою під час прослуховування.

Що до структури пісень, то тут проглядається домінуючий шаблон куплет-приспів. Більшість популярних пісень структуровані приблизно так: Вступ - куплет 1 - Приспів - куплет 2 - Приспів - Програш (не обов'язково лише інструментальний, але завжди не схожий ні на куплет, ні на приспів; по загальному настрою зазвичай відрізняється від пісні в цілому) - Приспів ( іноді в іншій тональності) - Повтор приспіву - Завершення.

При цьому середня тривалість пісні складає від 3 до 4 хвилин. Це стандарт формату радіо, який міцно закріпився в індустрії. Саме такий час людина готова витратити на одну пісню. Все, що виходить за рамки 4 хвилин, сприймається як щось занадто довге. З цієї причини багато жанрів, в яких виконавцям важливо відокремитися від мейнстріму,відзначаються довгими треками - будь то блек-метал, експериментальна електроніка або що-завгодно з припискою «авангард».

Також існує закономірність, згідно з якою приспів починає звучати не раніше, ніж після хвилини тривалості пісні. Цим, зокрема, поп-музика відрізняється від академічної, де твори зазвичай починаються відразу з головної теми. Очевидно, деяка «відстрочка» приспіву додає йому ефектності. Така ж специфічна частина, як програш ближче до кінця, дозволяє наростити інтенсивність, загостривши звучання перед помітною кульмінацією.

У популярних піснях зазвичай домінує одна головна мелодія, що не перекривається іншими голосами. Забезпечується це багато в чому за допомогою остинато - багаторазового повторення певної мелодійної фрази. Це повторювані мотиви, які є фішкою пісні, за рахунок якої вона продається. Часто остинато відрізняються танцювальністю - це та сама штука, що застряє в голові, навіть якщо вам довелося почути пісню випадково.

В цілому в популярній музиці сильний акцент робиться на сольній мелодії, танцювальному ритмі, мажорній, «теплій» тональності, чіткій структурі і оптимізованій послідовності акордів. Ці елементи характерні для музики в цілому, але в поп-треках вони проявляються в конденсованому вигляді.

Нарешті, потужною складовою є також яскравий вокал - і тут ніяких секретів немає, адже гарний, варіативний і сильний вокал привабливий завжди. Ключовий момент полягає в тому, що він повинен бути оригінальними, здаватися незвичайним і особливим. Інша справа, що в наш час, при наявності необхідної техніки, голосом можна маніпулювати, коригувати та, якщо потрібно, взагалі створювати його з нуля.

Пригадується анекдотична історія про Девіда Лінча, який крім образотворчого мистецтва і кіно також активно займається музикою. Подейкують, Лінч своїми голосовими даними був незадоволений, але варто було йому познайомитися зі спеціальними програмами, що міняють вокал, як він захопився і з захопленням став записувати більше власних пісень.

Прийом мета-повторюваності полягає в тому, що популярна музика спочатку пишеться з використанням традиційних, звичних і свідомо працюють музичних форм.

Прийом №2. «А чи не заспівати мені пісню ...?»

Смислова складова пісень далеко не так значима, як музична, але тут теж є на що звернути увагу. Любов і смерть, або Ерос і Танатос - дві речі, які чарівні за замовчуванням. І якщо смерті в популярній музиці місця немає, то любов - саме те, так що провідна тема сучасних пісень і не тільки популярних - це любовні переживання. У буквальному або переносному сенсі така «інтимна лірика» переважає не тільки в текстах пісень, але і в поезії взагалі, а також в кіно та літературі в формі мелодрами. На цей рахунок важко сказати щось нове - любовна тема завжди залишається мейнстримом.

Якщо ж говорити виключно про тексти популярних пісень, то тут розхожі любовні теми відрізняються легкістю, смисловою ненав'язливістю, часом грайливою неоднозначністю. Тут теж все побудовано на впізнаваності виразів про образності. Освідчення в коханні у всіх відомих виразах, оспівування своїх почуттів і кохану людину, кокетство та інше, сусідить з меланхолійним жалем за втраченим щастям, гіркою відчуженістю і часом їдкою іронією, за якою все-таки вгадується образа і тліюче вугілля палаючого колись почуття. Будьте впевнені, якщо вслухатися, завжди можна впізнати себе. Так, в приклад можна привести такі хіти, як «Umbrella» Ріанни, «Hello» Аделі, «Halo» Бейонсе, «Cry Me a River» Джастіна Тімберлейка і масу інших.

Разом з тим в цьому морі мелодраматичної лірики є також пісні, що виникають на хвилі триваючої сексуальної емансипації. Тексти таких пісень куди більш відверті і конкретні: гра в тонкі недомовки змінюється відкритою чуттєвістю і зазначенням на статевий потяг. Особливо цим відрізняються темпераментні іспаномовні виконавці - наприклад, сексуальної млості виконані такі пісні з мільярдами прослуховувань, як «Despacito» Луїса Фонса і Дедді Янки або «Bailando» Енріке Іглесіаса.

Звичайно, тематичний репертуар популярних пісень не обмежується виключно любовними темами. Тут можливі висловлювання і на інші теми, в тому числі громадські (соціальна проблематика, відносини між чоловіками та жінками, політика, мистецтво і т. П.), Проте основу все одно складають пісні про емоційні переживання окремої особистості, тому що це гарантовано знаходить відгук у найбільшій аудиторії. В цьому і полягає виверт.

Прийом №3. візуальне втілення

З появою інтернету відеокліпи до пісень, здавалося б, втратили свою колишню значимість, але завдяки телебаченню XXI століття музичні відео знову затребувані. Усього розмаїття підходів до створення відеокліпів до поп-пісні не оглянути, але все ж можна виділити деякі провідні візуальні мотиви.

З огляду на, те що практично всі поп-артисти крім вокалу є також танцюристами, не дивно, що популярні кліпи перенасичені хореографічними номерами. Найбільше це характерно для поп-дів на кшталт Мадонни, Бейонсе, Леді Гаги, Нікі Мінаж і ін. Хореографія вищого рівня в усі нових і нових химерних образах схожа на елітний модний показ, що заманює яскравістю дійства.

З кочуючих з кліпу в кліп сюжетів можна також відзначити веселі вечірки та сцени кохання, а танцювальні номери розгортаються на будь-якому фоні - будь то кукурудзяне поле, порожній павільйон або давньоєгипетські декорації. Особливою креативністю відрізняються творці кліпів Кеті Перрі, що обіграють різні сюжети і ситуації.

Також в таких кліпах нерідко фігурують всілякі предмети розкоші (дорогоцінні прикраси, авто, реквізит на зразок золотих пістолетів і т. д.), А також багато прибрані інтер'єри - палаци, маєтки, апартаменти. Принцип «красиве на красивому» працює на ура. Нарочито красиво тут все: обличчя і тіла, наряди, предмети, локації, природа, глянцево красиві навіть бідняцькі райони, якщо їм вдається знятися в тому чи іншому кліпі. Мажорність мелодій переноситься і на відеореалізованість пісень. Але є і виключення - так, серед зірок світової величини осібно стоїть більш «мінорна» і меланхолійна Лана Дель Рей.

Окремо хотілося б сказати про кліп на пісню «Descpacito», який на даний момент є найпопулярнішим роликом в історії YouTube (понад 5,5 млн. Переглядів). Крім інших факторів, завдяки яким ця композиція стала суперхітом, кліп теж цікавий і показовий. По суті, відео виконано майже архетипними образами Едему, в цьому світі панують радість і ідилія. Прекрасні прибережні пейзажі, ставні і стильні чоловіки, красуня-жінка, милі люди похилого віку, щасливі діти - всі танцюють і співають. Спочатку йде ряд сцен в затишному дворику, а потім дія переміщається в місцевий бар. Відео буквально вирує сп'янінням життям і загальної гармонією, відмінно відображаючи риси середземноморського і латиноамериканського менталітету.

Незважаючи на настільки знайомі образи, знято і змонтовано відео дуже якісно. Ні-ні, а відривати погляд не хочеться, адже це подібно до чарівного дзеркала з «Гаррі Поттера»: образи точно б'ють в розхожі мрії людини про безтурботне життя - або хоча б про відпустку - в далеких країнах, де завжди тепло, прозорі води і білий пісок. Оперування подібними образами, а також просто вихоплення уваги яскравою і ефектною картинкою - прийом поп-музики в тому, що стосується візуального втілення.

Прийом №4. Маркетингова машина в дії

Вже досить давно прийнято вважати, що люди стали менш сприйнятливими до реклами. Це не зовсім так. Такий висновок виник і він найбільш справедливий тільки для етапу маркетингових проб і помилок в світі цифрових медіа. Дійсно, зараз важче агресивно і прямо нав'язати споживання, тим більш музики. Але навіщо це робити, коли можна цілком собі ненав'язливо впустити артиста в плейлисти слухачів?

Так і з тим же рекордсменом поп-музики «Despacito» здається, що багато що прояснюється, коли в кінці кліпу і в описі бачиш копірайт Universal Music. На секундочку, це один з трьох найбільших світових музичних лейблів (чи, судячи з того, який спектр послуг вони надають, краще сказати - медіа-холдингів). Варто відзначити, що чим більшими засобами володіє лейбл, тим він більш повно і одночасно більш тонко може просувати своїх артистів. Universal Music в цьому плані, мабуть, може дозволити собі кращий варіант просування.

Щоб трохи окреслити компетенції, пропонуємо ознайомитись з музикантами, з якими працював Universal і його дочірні лейбли. Швидше за все, якщо вам не чужа популярна музика, то ви побачите левову частину вашого плейлиста. Для затравки ми просто напишемо десятку виконавців, до яких так чи інакше доклав руку Universal - Kanye West, Imagine Dragons, Die Antwoord, The Cranberries, Eminem, Crystal Castles, Adele, Apocalyptica, Marilyn Manson, Nine Inch Nails.

Треба чесно визнати, що якщо ви не тільки чули, але і слухали когось із цього списку, то з великою часткою ймовірності саме тому, що просування працює. Значна частина музичного маркетингу - це інтенсифікація «природних» процесів поширення - в лапках, тому що вони очевидно краще працюють в рамках продуманої рекламної кампанії, а не самі по собі.

Сарафанне радіо краще поширює музичний контент, коли артисту спочатку забезпечили факт того, що про нього почули, умовно кажучи, мільйон чоловік на противагу умовної тисячі, до якої музикант міг би сам дотягнутися за допомогою соціальних мереж. Можна сказати, що мейджор-лейбли гарантують запуск процесів самопросування, в той час як незалежний виконавець може лише розраховувати на вдалий випадок.

Проте, такий послужний список не означає, що лейбл просто бере композицію і робить її суперпопулярной. Проглядається інший підхід. Розуміючи, що людська увага - це обмежений ресурс, той же Universal орієнтується більше не на створення світових зірок, а на створення продукту для своєї ніші. Свою аудиторію лейбл сегментує по регіонах - так, піснею «Despacito» займалася дочірня компанія з припискою «Latino».

Початкові очікування помітні і в тому, що над треком працювали вкрай невелика для популярної музики кількість людей. «Despacito» написали всього 3 людини, працювало з піснею всього 2 продюсера, а на фіт основному виконавцю підкинули місцеву згаслу, але, мабуть, імениту зірку. Незважаючи на те, що пісня швидше за все була задумана виключно як хіт місцевого розливу - сукупність всіх її характеристик, працююча машина маркетингу та крапелька везіння дозволили цьому треку вистрілити сильніше очікуваного.

Популярність музики - це завжди комплекс причин. Над поп-композиціями, якими б вони примітивними не здавалися, працюють багато і з усіх боків. Маркетинговий прийом полягає в тому, що завжди є найпростіший рівень. Досягнення того, щоб слухач просто дізнався про існування виконавця - чи почує він краєм вуха новий сингл, сидячи в кафе або довіриться рекомендацій свого улюбленого стрімінгового сервісу. В кінцевому рахунку, саме на такому рівні у популярних виконавців, які працюють з гігантами музичного бізнесу, завжди буде перевага.

Прийом №5. Сходження ідолів

Творчий образ - невід'ємна складова будь-якого поп-артиста. І якщо поп-зірки різного масштабу можуть нескінченно змагатися між собою у витонченості сценічного образу, та загальний знаменник для них все одно буде за великим рахунком один - досконалість. Це справа стилю, унікальності, чарівності. Мабуть, залишилися в минулому часи, коли секс-символи своєї епохи сходили з кіноекранів, зараз такими в більшій мірі є естрадні зірки, що стають для своїх шанувальників іконами стилю і життя.

Без сумніву, сучасні поп-артисти являють собою куди більше, ніж музичні треки, відеокліпи і тури в підтримку нових альбомів. Особливо це помітно на прикладі такого явища, як k-pop, або ж корейський поп, поступово виріс в окрему субкультуру. В даний час південнокорейські бой- і гьорл-бенди користуються величезною популярністю не тільки в азіатських країнах, але і в Європі і США.

З музично-візуальної точки зору кей-поп лише трохи вибивається із загального світу поп-музики - тут теж помітні мотиви, найяскравіші виступи і суперпрофесійна хореографія, хіба що подаються ще з більшою енергією і чарівною задерикуватістю. Основна мова пісень - корейська, але в них також багато простих англійських фраз, які працюють як хукі (англ. Hook - гачок, зачіпка, а ще так часто називають приспів або частину композиції, яка виконуює його функцію). Серед найбільш відомих кей-поп груп можна назвати EXO, BTS, Big Bang, Super Junior, Twice, BTOB.

Прийом №6. Up to Eleven

Наостанок згадаємо про один маловідомий для пересічних слухачів факт про популярну музику. Незважаючи на те, що композиційно вона дійсно проста і тривіальна, є один музичний аспект, в якому поп-музика досягає успіху. Йдеться про звукорежисуру, або навіть швидше про її частину, яка пов'язана саме з обробкою звуку - саунд-дизайну, зведенні та мастерингу.

Примітивність аранжувань і простота пісень дають величезний простір для розкриття наявного мінімуму звуків. По суті, чим менше в композиції інструментів, тим більше можливостей для обробки конкретного. Посилюється це і тим, що якщо інструменти електронні, то з ними також можна більш вільно і широко працювати. Наприклад, зрозуміло, що більше варіацій звучання у електронних ударних і синтезаторів, ніж у реальних барабанів і фортепіано.

Як це смішно не звучить, але в рамках поп-композиції дійсно є над чим попрацювати п'яти саунд-продюсерам. Тим більше, що для цього жанру властивий і гост-продакшн - явище, коли над треком крім офіційних саундпродюсерів трудиться і ряд анонімних. Зазвичай гост-продюсерам делегуються конкретні і строго обмежені завдання, хоча цілком імовірна і робота під чужим ім'ям, але це навряд чи вірно для топ-сегмента популярної музики.

Проте, не все так райдужно, як може здаватися. Популярна музика також славиться зведенням і мастерингом під референт-трек, тобто звучання нового треку робиться під звучання іншого, як правило, успішного і націленого на схожий сегмент. Причому не варто думати про це як про просте копіювання чужих напрацювань. На ділі це процес, що вимагає майстерності від виконавця і схожий скоріше на те, коли інженерам однієї країни ставлять завдання зробити корабель не гірше, ніж в іншій.

Підсумок

Ділянки людського мозку, що відповідають за емоції і задоволення, більш активно реагують на музику, яка здається знайомою, ніж на щось нове, що вимагає особливих зусиль при сприйнятті - і тут справа не завжди в особистих музичних уподобаннях та смаках. Якщо узагальнювати, то популярна музика працює саме за такими принципами як консервативність, впізнаваність та розважальність.

Людям подобається повторення. Ми відчуваємо себе впевнено і комфортно, взаємодіючи з чимось, що нам знайоме і близьке. Такий досвід більш стійкий і приємний. Повторення спонукає слухача миттєво включитися в музику. Повторюваність - характерна риса музики в цілому, але ще більше значення вона має для поп-музики.

Крім того, поп-музика - той жанр, якому ми схильні найбільше, незалежно від нас самих. Іноді здається, що та чи інша пісня популярна, а тому вона грає всюди. Хоча не менш імовірна й зворотна ситуація: пісня стає популярною тому, що повсюдно відтворюється. Як не дивно, але на ділі зазвичай це невіддільні одна від одної явища.

В результаті популярна музика вписується в особисті переживання і спогади, стаючи її автоматичним саундтреком. Чим з більшою частотою програється пісня, тим більша ймовірність того, що вона інтегрується в позитивні емоції слухача і стане хітом. Напевно, кожен може пригадати хоча б одну популярну в минулому пісню, з якою пов'язані якісь особливі спогади, тоді як сама по собі пісня зовсім і не відрізняється якоюсь естетичною цінністю і оригінальністю.

У таких випадках цінність поп-музики - збереження частинки минулого часу.