music_spec Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музики

Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні

На сьогоднішній день вже не виникає потреби міркувати: чи зростає попит на українську музику та чи існує вона, як самостійна одиниця світового шоу-бізу. Наші виконавці міцно закріплюють позиції як на українському ринку, так і закордоном. Практично щодня - телебачення, радіо та інтернет наповнюються новими музичними композиціями, які настільки різноманітні своїми жанрами та манерою виконання, що це не може не викликати гордість за музичну сферу діяльності нашої країни. Все ж таки можемо!

Проте, як би не було сумно це говорити, та все ж український споживач звик слухати музику безкоштовно. Вмикаючи телебачення або ж слухаючи радіо, більшість навіть не замислюється над тим, що за цей перегляд чи прослуховування улюбленого треку заплачено. Радіо та телекомпанії вже вклали свій фінансовий внесок у розвиток української музики тим самим роялті, або простіше, відрахували артисту кошти за відтворення музики в їх ефірах.

Український слухач звик витрачати більшість свого часу на пошуки улюбленої музики на сумнівних ресурсах, зовсім незважаючи на небезпеку вхопити на свій пристрій вірус та зневажаючи законодавством України. Витрачати власні кошти на ліцензійний сингл чи відео ми ще не навчились.

bro Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиБРО Саша: “...З одного боку - це погано. Це ж наш хліб. Але з іншого - якби не пірати, то дуже багато людей не змогли б послухати наші пісні. Ми, українці, поки не готові платити 20 грн за одну композицію. Але впевнений, в недалекому майбутньому ми будемо вважати, що дивитися і слухати піратський контент - неправильно. А поки є, як є...”

UA MUSIC вирішили з'ясувати: чому й досі музичні твори більшість споживачів шукає на безкоштовних, здебільшого піратських ресурсах; які є законні можливості прослуховування музики, та в яку “копійчину” українському виконавцю “влітає” створення та запис пісні, альбому чи відеокліпу.

Для того, щоб в повній мірі оцінити вартість музичного твору та кожному прийняти дійсне рішення, як саме відноситись до творчості улюблених виконавців, ми вирішили провести опитування серед різних ланок музичної індустрії. Від виробництва до просування, від створення твору до виконання. І повірте, це виявляється доволі не легким шляхом.

Музика - це не робота.

Більшість думає: музика - це найлегший спосіб заробити гроші. Міф!

maruv Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиMARUV: “...Люди вчаться музиці, витрачають час і ідеї для написання пісень, вкладають всю душу для того, щоб ви могли насолоджуватися улюбленою музикою. Це така ж робота, як і вчитель або лікар. Люди працюють в сфері шоу-бізнесу (музика, кіно, мистецтво), обслуговують вищі емоційні потреби, адже, якщо подивитися навколо,то можна стверджувати, що все в нашому житті наскрізь просякнуте музикою або мистецтвом або кіно. Відповідно, ця робота повинна так само оплачуватися, як і інша, і так само повинна бути цінна...”

Крім загального мислення про легку долю музикантів, бажання отримати безкоштовну музику додав й сам інтернет.

Відійшовши трохи назад за часом, коли поняття інтернету було ще далеким від нашого розуміння, згадаємо, що музику, здебільшого, ми все ж купували. Пластинки та касети пам'ятаємо усі. Трохи пізніше технічний прогрес додав можливість передавати музику з рук в руки, перезаписуючі з носія на носій. На нашу думку, вже в ті часи почалось зародження головного мотиву - отримувати музику незаконним шляхом. Фінансова нестабільність та можливості інтернет-простору зробили свою справу.

paliy Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиАліна Палій: “...Я за те, щоб музика була доступна. Музика повинна грати і створювати настрій. А ще вона повинна бути якісною і показувати виконавцю, що слухачі його люблять, цінують і чекають нових творів. І тут, головним показником його популярності є кількість завантажень, прослуховувань та переглядів. І, хоч як крути, головним об'єктивним статистичним показником успішності - є прибуток від треку. Шоу бізнес безперервний ланцюжок - «творчість-вкладення-дохід». Тому слухачі повинні розуміти наскільки важливо артисту отримувати гроші за свою роботу, адже тоді він може ще більше і краще творити і радувати їх же!..”

З появою інтернету швидкість розповсюдження музики сягнула великих масштабів. І тут продаж музики слабко міг конкурувати з безкоштовним скачуванням. Навіщо платити, якщо можна просто скачати. Сайтам з безкоштовною музикою це давало велику кількість переглядів та масштаби для дій.

Законодавство, на жаль, все ж залишило без уваги питання захисту авторського права в мережі. В результаті багатьох факторів: музика, виконавці та автори в нашій країні залишились сам на сам із слухачем та інтернетом.

Тенденція сьогодення та зміни українського законодавства відображають позитивні результати. Але вважати ці результати виконаними на сто відсотків ще дуже рано. Ми стоїмо на початку великого шляху не тільки до повноцінного захисту права на інтелектуальну власність, але й відношення споживача до нього з належною повагою. І ми, як енциклопедія української музики, маючи пряме відношення до цього, зобов'язані донести хоча б частково цю мету до українського слухача.

iskova Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиЮлія Іськова: “...Артисти та творчі особистості на сьогодні все більше розуміють важливість захисту та охорони своєї інтелектуальної власності. При чому вживають всіх заходів аби завадити піратським сайтам публікувати свої твори без дозволів. А саме: реєструють свої псевдоніми; отримують свідоцтва з авторського права на музичний матеріал; відправляють страйки на ютуб-канали, якщо бачать, що має місце порушення їх прав; частіше звертаються за професійною юридичною допомогою в складанні договорів, написанні претензій, реєстраціях, веденню підприємницької діяльності в податковому полі тощо. Ситуація виключно йде в сторону покращення, коли український креатор розуміє та зацікавлений зробити все максимально грамотно задля успішного підкорення не лише українського, а й європейського музичного ринку…”

Щоб допомогти розібратися артисту сьогодні серед усіх юридичних тонкощів в авторському праві шоу-бізнесу, з`являється перший в Україні ютуб-канал юриста Юлії Іськовоі. Підписуйтесь, щоб бути максимально обізнаними.

ruta Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиРута: “...Я, як і кожний теперішній артист, який вкладає в свою творчість чималі зусилля і ресурси, звичайно ж ставлюся дуже негативно до піратського розповсюдження музики, оскільки вважаю, що основний дохід музиканта, артиста повинен бути не з роботи на корпоративах, а з продажу альбомів та пісень. Тим більше, що вартість музики на iTunes і подібних ресурсах цілком доступна для всіх. Відповідно,коли ви купуєте трек, ви отримуєте відмінну якість звучання, що істотно відрізняється від піратської продукції…”

З чого ж починається пісня?

Написати пісню? Що може бути простіше? Простіше буде не писати.

paliy Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиАліна Палій: “...Спробувати уявити себе слухачем, який вперше чує пісню - основні труднощі для мене. Спробувати об'єктивно зрозуміти: зачепила тебе пісня і чи хочеться її прослухати знову, але вже з боку слухача, а не творця. Це досить важко, так як, коли ти пишеш, складаєш, ти грунтується на своїх почуттях і перевагах, а основне завдання пісні - достукатися до сердець кожного, зачепити і створити настрій. Тому, коли я складаю пісню, мені потрібно час від часу ставити процес на паузу, слухати інші треки і намагатися, як ніби вперше, її слухати…”

Кожна пісня несе в собі сенс, історію та почуття. В більшості від емоцій, які повинна передати пісня, залежить музика: її темп, слова й навіть інструменти, які будуть задіяні. І це тільки початок. Важливим є й настрій автора, оточення, тощо. Деякі пісні іноді пишуться роками. Автор шукає потрібний настрій, обставини, емоції. Буває, що композиції можуть так і залишитися лише на папері. І це тільки початок великого шляху пісні. Хоча не кривимо реальністю, іноді пісня народжується за один день. Творча душа - непередбачувана.

Andreas Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиАндреас: “...Буває напишеш пісню, запишеш вокал, зробиш круте аранжування, а наступного дня розумієш, що чогось не вистачає! Ось і починається найскладніше, пошук ось цього «чогось» .. В цьому випадку, краще всього відкласти пісню “в бік” на декілька днів і згодом зі свіжим поглядом прослухати. А буває, що створюєш пісню на одному диханні ... Найголовніше - слухати своє серце і тоді все трапляється без труднощів!..”

Коли один творчий процес закінчено, починається інший з механічними домішками. І це запис. Вже у створенні музичного оформлення приймають участь більше осіб, а саме: музиканти, звукорежисери, самі ж виконавці, тощо.  

maruv Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиMARUV: “...найчастіше труднощі виникають на останніх етапах створення пісні або при записі вокалу, зазвичай це дрібниці, але вони надають пісні ідеальності звучання…”

Кожен етап створення пісні майже завжди супроводжується фінансовими витратами.

Репетиційна база для постійного вдосконалення якості, студія звукозапису для створення матеріалу, який згодом кожен скачає безкоштовно, і не забуваємо про інструменти, від належного догляду за якими, великою мірою залежить і загальна якість звучання.

maruv Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиMARUV: “...Важлива ваша уява. Часто обмеження позитивно впливають на творчість, саме через них ваш розум знаходить більш креативні рішення. Але гроші все одно потрібні для етапу зведення, мастерингу і накопичення вокалу…”

Після прослуховування якісного студійного запису, ми ж звісно відвідаємо концерт улюбленого артиста, де наші витрати - це тільки квиток. І почути ми бажаємо саме таке виконання, яке почули в записі. Для виконавця та організаторів - це шлейф витрат та праці. Сцена, звук, світло, сценічний образ та ще багато іншого.

Bilozir Скільки коштує українська музика та чому ми радимо купувати пісні — UA MUSIC | Енциклопедія української музикиОля Білозір: “...Музика - це дорогий бізнес. Кожний музикант для розвитку вкладає в свій продукт чимало зусиль та фінансів, адже треба розуміти, що це ринковий продукт, хороший маркетинг для якого вартує значно дорого. Проблема, що немає завантажень і це в нас не розвинуте. Наприклад, в Німеччині навіть диски купують, не кажучи про скачування. Це і є основна складова доходів кожного артиста. В країнах СНГ цього немає на жаль і досі. А на концертах, насправді, особливо не заробиш. Наша публіка дуже балувана і, щоб концерт запам”ятався і на виступ цього ж артиста хотіли прийти знову, треба її постійно чимсь дивувати…”

Отже, одна пісня, яку ми прослухаємо за три з лишнім хвилини, перш ніж потрапити до слухачів, пройшла величезний шлях та немалу кількість витрат.

Залишається питання, чи потрібно платити за музику, чи все ж таки можна насолоджуватися улюбленими композиціями безкоштовно?

Безкоштовні сервіси з прослуховування музики звісно є. І вони - законні, їх засновники потурбувались заздалегідь про збереження авторського права та надають музичні твори для ознайомлення. Це означає, що прослухати музику можна, але робити це на постійній основі ви зможете лише за умов придбання альбому чи пісні повністю або ж підписавшись на постійних умовах без можливості скасування.

Музика завжди була частиною життя кожної людини. І навіть якщо ви спробуєте викреслити себе із цього списку, ви все одно підсвідомо залишитесь залежним. В Україні сьогодні вартість пісні або альбому доволі низька. Пісню не популярних артистів можна придбати за 3 гривні. Альбом за 20 грн. Проте насолоди від витрачених коштів буде не меньше ніж насолоди від улюбленої кави, вартість якої іноді вища за альбом виконавця.

Отримувати якісну музику ми зможемо лише тоді, коли зрозуміємо, що це плідна праця багатьох людей, немалі кошти та час. Подякою кожного з нас улюбленому виконавцю за пісню, за почуття, пробуджені нею, буде малий з кожного, але в сумі вагомий внесок. Тобто придбання творчості та збереження авторського права.


Автор: Денис Грубський. Співавтор: Лілія Курочкіна. PR Менеджер: Олександра Поломарь.