“ДахаБраха” – український етно-хаос гурт, створений в 2004 році Владиславом Троїцьким як проект у жанрі “world music”, тісно пов’язаний з українською фольклорною музикою.

На початку 2000-х років Троїцький брав участь у декількох проектах, зорієнтованих на відтворення народної творчості сучасними музичними колективами. Він працював з такими гуртами як “Божичі” та “Дерево”, але прагнення експерименту зі звуком спонукало його до створення власного унікального проекту - “ДахаБраха”, що сформувався на основі київського театру “Дах”, керівник якого - сам Троїцький. До колективу увійшли Ірина Коваленко, Ніна Гаренецька та Олена Цибульська – колишні учасниці ансамблю “Кралиця”, а також Марко Галаневич. Назва “ДахаБраха” походить від слів “дах” і “брати” зі словника Грінченка. Проект бере свій початок з постановки в театрі “Дах” “України містичної” та виступу на Помаранчевій революції 2004 року. Основна відмінність “ДахиБрахи” від інших близьких до етно-музики формацій - авангардність, прагнення вдихнути в класичний фольклор нове життя. Усі учасники гурту – вокалісти, а їхні концерти близькі до театральних постановок – музиканти здебільшого виступають у сценічних образах, візитівкою “ДахиБрахи” вважаються високі шапки, які, до речі, мають свого відповідника хіба що в болгарській культурі. Окрім того, “ДахаБраха” використовує на концертах найрізноманітніші музичні інструменти, від окулеле до віолончелі, які музиканти колекціонують, знаходячи у різних країнах. Взявши участь у декількох фестивалях етно-музики, “ДахаБраха” випустила свій перший студійний альбом в 2006 році. Платівка “На добраніч” складається з вісімнадцяти композицій. Неординарна музика гурту, який, до речі, збирає свій унікальний матеріал у енциклопедіях з фольклористики, детально його вивчаючи, привернула до себе значну увагу – на жаль, спочатку за кордоном. За тринадцять років свого існування “ДахаБраха” виступала на провідних фестивалях по всьому світу – в Німеччині, Канаді, США, Великобританії, Угорщині, Норвегії, Ірландії, Швеції, Португалії, Франції, Південній Кореї та в інших країнах. Гурт побував на сценах таких всесвітньо відомих фестивалів як Sziget, Glastonbury та Fusion. Проте в Україні “ДахаБраха” часто зазнавала критики від музичних експертів через своєрідну гротескність та незвичну подачу фольклорного матеріалу, кардинально відмінну від традиційної.

В 2007 році “ДахаБраха” випустила свій другий студійний альбом – “Ягудки”, далі працюючи в стилі етно-хаос. 2009 року світ побачила їхня третя платівка – “На межі”. В тому ж році “ДахуБраху” запросили виступити на британському телеканалі BBC у рамках культової передачі “Later… with Jools Holland”. В 2010 році гурт отримує гран-прі премії ім. Курьохіна в галузі сучасного мистецтва і випускає новий альбом – “Light”. А в 2012 році колектив працює з білоруською групою “Port Mone”, записуючи в Лодзі спільну платівку “Хмелева project”. А коли Національний центр ім. О. Довженка розпочинає роботу над реставрацією культового фільму “Земля”, “ДахаБраха” запрошена на створення саундтреку до легендарної кінострічки. ”...Ми прагнули передати [...] автентичність та наївність тих почуттів і посилань, що їх ніс нам той час і та епоха, і що їх несе нам і сьогодні наша Земля”, - коментують цю подію учасники проекту. Того ж року на українській сцені з’являється ще один неординарний гурт, утворений за ініціативою Троїцького – “Dakh Daughters”, до складу якого увійшла одна з вокалісток “Дахи Брахи” – Ніна Гаренецька.
Поволі “ДахаБраха” завойовує популярність і на батьківщині. Популяризація народної творчості та традиційної культури України підсилюється інтересом до експериментальної музики. В 2016 році виходить новий студійний альбом – “Шлях”, як і під час попереднього запису, саундпродюсер платівки - Юрій Хусточка. Також гурт бере участь у створенні саундтреку для канадського фільму про голодомор в Україні “Гіркі жнива” та українського мультфільму “Лісова Пісня”.
“ДахуБраху” можна сміливо назвати першопрохідцем в жанрі “етно-хаосу”, адже музиканти першими почали блискуче поєднувати сучасне театральне мистецтво з народно-фольклорним. Без перебільшень можна сказати, що “ДахаБраха” – найвідоміший музичний колектив з України на світовій сцені.

Ось як говорить про ціль, яку ставлять перед собою учасники гурту, Марко Галаневич, вокаліст “ДахиБрахи”:

“Наша головна мета – це не вразити слухачів своїм виконанням, адже ми й не вважаємо себе віртуозами, та й музика не спорт. Ми хочемо за допомогою звуків створювати певні візуальні образи в головах людей і емоційні переживання”.